Wypełnienie do sztucznej trawy

Popularny „infill” czyli wypełnienie sztucznej trawy to gumowy granulat, który jest wsypywany między włókna trawy syntetycznej w celu ich stabilizacji i zapewnienia odpowiedniego komfortu gry. Podstawowymi elementami schematu konstrukcji, na którym znajduje się wykładzina ze sztucznej trawy są:

  • Wypełnienie – sztuczna trawa składa się z dwóch warstw: piasku i gumowego granulatu. Piasek kwarcowy odpowiada za drenaż oraz za stabilizacje trawy syntetycznej, natomiast gumowe granulki za dobrą elastyczność podłoża i bezpieczną grę. Obie warstwy dodatkowo „pilnują” pionowego ustawienia włókien sztucznej trawy i zapobiegają jej przesuwaniu się, ugniataniu i deformacji.
  • Podbudowa – zbudowana jest najczęściej z kruszywa o grubych frakcjach takich jak na przykład tłuczeń. Jako podbudowa może być również wykorzystane podłoże asfaltowe bądź betonowe.
  • Podłoże – najczęściej wykorzystywanym materiałem do budowy podłoża jest kamień, żwir lub gruz. Głównym zadaniem podłoża jest stabilizacja całej konstrukcji oraz zapewnienie przepuszczalności, t.j. odpowiedniego odprowadzania wody.

sztuczna trawa

 

„Infill” dostępny jest w kilku rodzajach w zależności od materiału z którego jest wyprodukowany. Najczęściej występuje we frakcji 0.5-2.5 mm.